Autem do Německa

25. 9. 2012

Vydat se do Německa autem nemusí být vůbec špatný nápad. Nejen díky německým filmům a seriálům si mnoho Čechů našeho západního souseda představuje jako ráj pro motoristy.

A nejlepší na této představě je, že není daleko od pravdy. Na cestě do Německa a po Německu můžeš využít auto své vlastní nebo se spolehnout na oblíbenou spolujízdu.

Základní pravidla silničního provozu

Německá pravidla jsou o něco benevolentnější než pravidla česká. Například můžeš mít v krvi 0,5 promile alkoholu - pokud máš víc než 21 let a pokud vlastníš řidičský průkaz déle než čtyři roky. Neplatí ani povinnost celodenního svícení. A potřebovat nebudeš ani dálniční známku. Telefonovat smíš stejně jako v Česku jen s hands-free, všichni cestující musí být v autě připoutáni. Zvláštností je zákaz převozu zavíracích nožů pro jednu ruku nebo nožů s pevnou čepelí delší než 12 cm. Pokud jedeš starším autem, dej si v některých městech pozor na povinné ekologické známky. Pokud jedeš v zapůjčeném vozidle, je dobré mít s sebou potvrzení od majitele, že ti auto opravdu půjčil. Policie poměrně často kontroluje dodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly, zejména v kolonách.

Omezení rychlosti

- v obci: 50 km/h
- mimo obec: 100 km/h
- na dálnici: bez limitu, doporučeno 130 km/h

Spolujízda

Spolujízda, o něco bezpečnější varianta stopování, je v Německu - i kvůli vysokým cenám železniční dopravy - oblíbeným druhem přepravy na kratší i delší vzdálenosti. Mezi prověřené weby patří Mitfahrzentrale a Mitfahrgelegenheit. V Česku portál Spolujizda.cz.

Autofahren in Tschechien

25. 9. 2012

Autofahren in Tschechien unterscheidet sich kaum vom Autofahren in Deutschland oder Österreich. Das Straßennetz ist dicht und gut ausgebaut.

Hier die wichtigsten Regeln, die es zu beachten gilt:

•    absolutes Alkoholverbot - es gelten 0,0 Promille!
•    Abblendlicht  bzw. Tagfahrlicht einschalten - und zwar ganzjährig
•    Fußgängerstreifen - Fußgänger haben Vortritt
•    die internationale grüne Versicherungskarte mitführen
•    für den größten Teil des Autobahnnetzes wird eine Vignette (dálniční známka) benötigt (bekommst du an Tankstellen und Postämtern)
•    Wenn es bei einem Autounfall keine Verletzten (oder Toten) gibt und der Schaden CZK 100 000 nicht übersteigt, muss die Polizei nur dann gerufen werden (Telefonnummer 158 oder 112), wenn die Schuldfrage nicht geklärt werden kann
•    Winterreifen: Vom 1. November bis zum 31. März gilt für Fahrzeuge eine Winterreifenpflicht bei Schnee, Eis und Matsch.
•    eine Warnweste ist immer mitzuführen

Geschwindigkeitsbeschränkung
•    in Ortschaften: 50km/h
•    außerhalb: 90km/h
•    Autobahn, Schnellstraße: 130 km/h

Mitfahrzentralen
Für alle ohne Autos bietet sich noch die Möglichkeit über die Mitfahrzentrale oder die Mitfahrgelegenheit nach Tschechien zu reisen. Eine weitere Mitfahrzentrale ist Spolujizda.cz.

Cestování Reisen Stáže & práce Praktikum & Arbeit Dobrovolnictví Freiwilliges Engagement Němčina Deutsch News News Blog Blog Kultura Kultur Semináře Seminare Ahoj.info interview Ahoj.info Interview Stipendia Stipendien Čeština Tschechisch Studium Studium