Megavíkend v Praze byl prostě mega

25. 10. 2018

 

Možná se divíte, proč by někdo dobrovolně trávil víkend ve škole, protože to jsme přesně s Julií udělaly. Avšak pravda je, že to nebyl obyčejný víkend. Od 19. do 21. října se v Praze konala třídenní akce, kterou každoročně pořádá AFS organizace - AFS Megavíkend. A bylo to vážně mega. V pátek postupně přicházeli účastníci z různých koutů nejen samotné České republiky, nýbrž i ze zemí jako je Maďarsko, Rakousko nebo Německo. Dohromady se nás sešlo přes sto účastníků.

V sobotu a neděli byla na programu široká škála workshopů, díky čemuž nám byla poskytnuta možnost diskutovat a podělit se o své vlastní názory o daném tématu s dalšími účastníky. Člověk si tímto rozšiřuje svoje názory a celkově pohled na svět, aniž by měl pocit, že sedí ve škole za lavicí a drtí se novou látku. Přesto vám nyní musím prozradit jednu věc. Pokud se rozhodnete jet na Megavíkend, nejedná se jen o to, že si rozšířite své obzory a naučíte se něco nového. Už jen ten samotný fakt, že máte šanci být obklopený tolika mladými lidmi (s nimiž opravdu není o zábavu nouze), vás obohacuje. Protože když se ocitnete v prostředí afsáků, máte pocit, že jste členem jedné velké rodiny. I když je člověk mezi ostatními členy nový, není to žádná překážka, jelikož jsou všichni vstřícní a opravdu není těžké vytvořit si nová přátelství. Můžete mi věřit, protože jsem se již účastnila i předešlých ročníků Megavíkendu a tento pocit vřelosti a otevřenosti jsem z ostatních cítila pokaždé. 

Odkud vlastně jsi?

Často se mi stalo, že si někdo občas nebyl moc jistý, kterým jazykem má se mnou mluvit. Česky? Nebo anglicky? Nedivím se. Jsem vietnamského původu, avšak vyrostla jsem v Čechách a nyní působím v Koordinačním centru česko-německých výměn mládeže - Tandem Regensburg. Kdo by na první pohled řekl, že jsem z Česka? Správně, nikdo. Přesto i kdybych česky nehovořila, nebyl by to problém. Celý víkend probíhal v mezinárodním duchu, a tak byla k zaslechnutí kromě češtiny i angličtina, němčina, slovenština nebo třeba i srbština. Takové momenty ve mně skutečně probouzí hřejivý pocit, že zkrátka nezáleží na tom, odkud jsme. Stačí najít společný jazyk, kterým se domluvíte a ty odlišnosti se přemění jen v maličkosti.

Na Megavíkendu se AFS podařilo demonstrovat, jak velká energie může vzniknout, když se spojí síly. Když se spojí jednotlivci. Pro mě osobně to představuje velkou inspiraci a motivaci k tomu, abych se i v budoucnu zapojovala do podobných akcí. Ať už v rámci Tandemu, AFS nebo dalších organizací, jež zastávají podobné cíle.
 

Tami

Das Megawochenende war einfach mega

25. 10. 2018

 

Ihr fragt euch, warum wir, also Julia und ich, das Wochenende vom 19. bis 21. Oktober 2018 in Prag verbracht haben? In der „Goldenen Stadt“ fand eine dreitägige Veranstaltung der Organisation AFS statt – das AFS Megavíkend. Und es war wirklich mega... und multikulturell. Die über 100 Teilnehmer/-innen kamen nämlich nicht nur aus verschiedenen Städten in Tschechien, sondern auch aus verschiedenen Ländern, wie Ungarn, Österreich oder auch Deutschland.


Während der Freitag dem Ankommen und erstem Kennenlernen gewidmet war, stiegen wir am Samstag und Sonntag im Rahmen verschiedener Workshops in eine vielfältige Themenpalette ein. Man lernte und erfuhr viele neue Dinge, indem man mit anderen jungen Menschen diskutierte. Auf diese Weise wurde unsere Weltanschauung erweitert ohne dass man das Gefühl hatte wieder die Schulbank zu drücken. 
Neben den Workshops gab es viel Raum um die anderen Seminarteilnehmer/-innen kennenzulernen. Schon eine gewöhnliche Unterhaltung mit anderen jungen Menschen kann immens bereichernd sein. Noch dazu, wenn du von der AFS Community umgeben bist, fühlst du dich wie der Teil einer großen Familie. Es gibt immer Spaß und alle sind sehr freundlich. Es ist wirklich nicht schwer neue Freundschaften zu knüpfen. Ihr könnt mir glauben, denn ich habe schon die Jahre zuvor an dem AFS Megavíkend teilgenommen und dieses Gefühl von Herzlichkeit und Offenheit war bis jetzt immer dasselbe.


Bist du auch ein Ausländer?


Mir ist es sehr oft passiert, dass jemand nicht wusste in welcher Sprache er mit mir sprechen soll...kein Wunder. Wer würde auf den ersten Blick sagen, dass ich aus Tschechien komme?! Ja genau, niemand. Ich habe vietnamesische Wurzeln, bin in Tschechien groß geworden und arbeite nun als Freiwillige beim Koordinierungszentrum Deutsch-Tschechischer Jugendaustausch – Tandem in Regensburg. Ich fühle mich durch und durch als Weltbürgerin. Entsprechend wohl fühlte ich mich beim  Megavíkend, wo man neben der tschechischen Sprache auch Englisch, Deutsch, Slowakisch oder Serbisch hören konnte. In solchen Momenten wird mir ganz warm ums Herz und ich realisiere, dass es egal ist, woher wir kommen. Solange es gelingt zu kommunizieren, spielt es keine Rolle, woher wir kommen.


Während des Wochenendes gelang es AFS viele einzelne Bausteine und Menschen miteinander zu verknüpfen. Für mich persönlich war das Wochenende eine große Inspiration und Motivation auch in der Zukunft an ähnlichen Veranstaltungen teilzunehmen. Egal ob bei Tandem, bei AFS oder einer anderen Organisation, die ähnliche Ziele verfolgen.

Tami
 

Dobrovolnictví Freiwilliges Engagement Studium Studium Ahoj.info interview Ahoj.info Interview Blog Blog Kultura Kultur Semináře Seminare Čeština Tschechisch News News Stáže & práce Praktikum & Arbeit Cestování Reisen Stipendia Stipendien Němčina Deutsch