Vlakem do Německa

25. 9. 2012

Pro cesty vlakem do Německa existuje spousta zajímavých nabídek. A výhodně lze cestovat taky po Německu.

 

Obzvlášť výhodné jsou jízdenky pro cestování v příhraničních regionech - např. Labe - Elbe (od 80 Kč na osobu a den v relaci Ústí nad Labem - Drážďany), Libnet+ (od 64 Kč na osobu a den v Libereckém kraji a na přilehlém německém a polském území). Obdobnou nabídkou pro Karlovarský kraj je jízdenka EgroNet. O víkendu se vyplatí i nabídka ČD Skupinová víkendová jízdenka, která platí až do německých stanic Bad Brambach, Bärenstein, Furth im Wald, Johanngeorgenstadt, Klingenthal, Schirnding, Schöna a Zittau. Pokud míříš dál do německého vnitrozemí, je vhodnější nabídka Skupinová víkendová jízdenka+Německo. Na českém území platí ve všech vlacích Českých drah (ve vlacích SC je nutné dokoupit místenku), v Německu ve všech regionálních vlacích (po kategorii IRE včetně). Pro cestování z krajů sousedících s Německem lze i v pracovní dny využít nabídku Celodenní jízdenka+Německo (od 250 Kč na osobu a den).

Přehled nabídek pro cestování do Německa vlakem najdeš na stránce Českých drah. Výhodné pro delší cesty bývají Včasné jízdenky (např. Včasná jízdenka Praha - Dresden+VVO nebo Včasná jízdenka Německo). Pokud vlastníš In-kartu s Rail plus, získáváš na běžné mezinárodní jízdenky 25% slevu. Na delší cesty se může vyplatit i jízdenka InterRail.

Pro cestování po Německu je vhodným odrazovým můstkem stránka Německých drah (Deutsche Bahn, DB), na níž najdeš jak informace o jízdních řádech, tak o slevách. Jak výhodně cestovat po Německu? Obecně je cestování vlakem v této zemi nákladnější než v České republice. Pokud víš dlouho dopředu přesné datum (a nejlépe i čas) své cesty, lze koupit jízdenky levnější (Sparpreis). Jejich nevýhodou je vazba na konkrétní vlak.

Další a mnohem flexibilnější (na dlouhé vzdálenosti ale často také komplikovanější a zdlouhavější) možností je jízda regionálními vlaky (po kategorii IRE včetně, nemůžeš tak používat například vlaky EC, IC nebo ICE). Konkrétně se jedná o tzv. zemské jízdenky (Länder-Tickets - např. Bayern-Ticket, Sachsen-Ticket), Quer-durchs-Land-Ticket a Schönes-Wochenende-Ticket. Länder-Tickets platí v pracovní dny od 9 hodin do 3 hodin ráno následujícího dne, o víkendu první den už od půlnoci. Na jednu jízdenku může cestovat až pět lidí. Cenové podmínky se liší zemi od země: Někde lze koupit jízdenku i pro jednoho cestujícího, někde závisí cena na počtu spolucestujících, jinde platíš stále stejný obnos bez ohledu na tento faktor. Tyto jízdenky jsou platné nejen ve vlacích, ale až na výjimky i ve všech hromadných dopravních prostředcích v dané spolkové zemi. Quer-durchs-Land-Ticket můžeš využít v pracovních dnech (od 9 hodin), základní cena je 44 euro, za každého dalšího cestujícího platíš 6 euro, maximálně může na jeden jízdní doklad cestovat pět osob. Tato jízdenka je platná na celém německém území. Její víkendovou obdobou je Schönes-Wochenende-Ticket, kde padá omezení devátou hodinou ranní. Výhodné jízdenky můžeš objevit i v rámci jednotlivých integrovaných dopravních systémů nebo u jednotlivých dopravců.

(Aktualizováno 20. 12. 2012.)

Mit dem Zug nach Tschechien

25. 9. 2012

Für Reisen nach Tschechien bietet die Deutsche Bahn zum Teil vergünstigte Tarife.

 

Zum Beispiel kannst du mit dem „Europa-Spezial"-Ticket (ab 19 Euro) gut reisen. Im grenznahen Bereich bieten sich das „Bayern-Böhmen-Ticket" (ab 25 Euro; Achtung, es muss in Deutschland gekauft werden!) oder das „Sachsen-Böhmen-Ticket" (ab 25 Euro) an. Für eine Reise mit dem Zug nach Prag nutzt du am besten das „Prag-Spezial"-Ticket (ab 43 Euro nach Prag und zurück). Besitzt du eine BahnCard? Dann sparst du mit RAILPLUS bei jeder internationalen Reise 25 % des Preises.

Viele Infos zum Reisen mit der Tschechischen Bahn (ČD) findest du unter www.cd.cz oder www.idos.cz (hier gibt es Fahrpläne für Bus und Bahn - auch auf deutsch). Wie viel kosten Fahrkarten in Tschechien? Der Kalkulator der ČD antwortet! Eine Sitzplatzreservierung lohnt sich nur in den Stoßzeiten (Freitagnachmittag und -abend, Sonntagnachmittag und -abend, Montagmorgen), kostet 35 CZK (tschechische Kronen). Neben ČD kannst du einige private Eisenbahngesellschaften probieren. Zum Beispiel auf der Strecke Prag-Ostrava verkehren RegioJet und - neu seit Ende 2012 - LEO Express. Du solltest deine Fahrkarte vor dem Fahrtantritt kaufen, an einer Kasse oder im Internet. Fahrkartenautomaten sind in Tschechien - im Vergleich zu Deutschland - nicht so üblich.

(Aktualisiert am 20.12.2012.)

News News Stipendia Stipendien Semináře Seminare Němčina Deutsch Studium Studium Ahoj.info interview Ahoj.info Interview Stáže & práce Praktikum & Arbeit Dobrovolnictví Freiwilliges Engagement Kultura Kultur Čeština Tschechisch Blog Blog Cestování Reisen