Vlakem do Německa

25. 9. 2012

Pro cesty vlakem do Německa existuje spousta zajímavých nabídek. A výhodně lze cestovat taky po Německu.

 

Obzvlášť výhodné jsou jízdenky pro cestování v příhraničních regionech - např. Labe - Elbe (od 80 Kč na osobu a den v relaci Ústí nad Labem - Drážďany), Libnet+ (od 64 Kč na osobu a den v Libereckém kraji a na přilehlém německém a polském území). Obdobnou nabídkou pro Karlovarský kraj je jízdenka EgroNet. O víkendu se vyplatí i nabídka ČD Skupinová víkendová jízdenka, která platí až do německých stanic Bad Brambach, Bärenstein, Furth im Wald, Johanngeorgenstadt, Klingenthal, Schirnding, Schöna a Zittau. Pokud míříš dál do německého vnitrozemí, je vhodnější nabídka Skupinová víkendová jízdenka+Německo. Na českém území platí ve všech vlacích Českých drah (ve vlacích SC je nutné dokoupit místenku), v Německu ve všech regionálních vlacích (po kategorii IRE včetně). Pro cestování z krajů sousedících s Německem lze i v pracovní dny využít nabídku Celodenní jízdenka+Německo (od 250 Kč na osobu a den).

Přehled nabídek pro cestování do Německa vlakem najdeš na stránce Českých drah. Výhodné pro delší cesty bývají Včasné jízdenky (např. Včasná jízdenka Praha - Dresden+VVO nebo Včasná jízdenka Německo). Pokud vlastníš In-kartu s Rail plus, získáváš na běžné mezinárodní jízdenky 25% slevu. Na delší cesty se může vyplatit i jízdenka InterRail.

Pro cestování po Německu je vhodným odrazovým můstkem stránka Německých drah (Deutsche Bahn, DB), na níž najdeš jak informace o jízdních řádech, tak o slevách. Jak výhodně cestovat po Německu? Obecně je cestování vlakem v této zemi nákladnější než v České republice. Pokud víš dlouho dopředu přesné datum (a nejlépe i čas) své cesty, lze koupit jízdenky levnější (Sparpreis). Jejich nevýhodou je vazba na konkrétní vlak.

Další a mnohem flexibilnější (na dlouhé vzdálenosti ale často také komplikovanější a zdlouhavější) možností je jízda regionálními vlaky (po kategorii IRE včetně, nemůžeš tak používat například vlaky EC, IC nebo ICE). Konkrétně se jedná o tzv. zemské jízdenky (Länder-Tickets - např. Bayern-Ticket, Sachsen-Ticket), Quer-durchs-Land-Ticket a Schönes-Wochenende-Ticket. Länder-Tickets platí v pracovní dny od 9 hodin do 3 hodin ráno následujícího dne, o víkendu první den už od půlnoci. Na jednu jízdenku může cestovat až pět lidí. Cenové podmínky se liší zemi od země: Někde lze koupit jízdenku i pro jednoho cestujícího, někde závisí cena na počtu spolucestujících, jinde platíš stále stejný obnos bez ohledu na tento faktor. Tyto jízdenky jsou platné nejen ve vlacích, ale až na výjimky i ve všech hromadných dopravních prostředcích v dané spolkové zemi. Quer-durchs-Land-Ticket můžeš využít v pracovních dnech (od 9 hodin), základní cena je 44 euro, za každého dalšího cestujícího platíš 6 euro, maximálně může na jeden jízdní doklad cestovat pět osob. Tato jízdenka je platná na celém německém území. Její víkendovou obdobou je Schönes-Wochenende-Ticket, kde padá omezení devátou hodinou ranní. Výhodné jízdenky můžeš objevit i v rámci jednotlivých integrovaných dopravních systémů nebo u jednotlivých dopravců.

(Aktualizováno 20. 12. 2012.)

Témata: Cestování

Mit dem Zug nach Tschechien

25. 9. 2012

Für Reisen nach Tschechien bietet die Deutsche Bahn zum Teil vergünstigte Tarife.

 

Zum Beispiel kannst du mit dem „Europa-Spezial"-Ticket (ab 19 Euro) gut reisen. Im grenznahen Bereich bieten sich das „Bayern-Böhmen-Ticket" (ab 25 Euro; Achtung, es muss in Deutschland gekauft werden!) oder das „Sachsen-Böhmen-Ticket" (ab 25 Euro) an. Für eine Reise mit dem Zug nach Prag nutzt du am besten das „Prag-Spezial"-Ticket (ab 43 Euro nach Prag und zurück). Besitzt du eine BahnCard? Dann sparst du mit RAILPLUS bei jeder internationalen Reise 25 % des Preises.

Viele Infos zum Reisen mit der Tschechischen Bahn (ČD) findest du unter www.cd.cz oder www.idos.cz (hier gibt es Fahrpläne für Bus und Bahn - auch auf deutsch). Wie viel kosten Fahrkarten in Tschechien? Der Kalkulator der ČD antwortet! Eine Sitzplatzreservierung lohnt sich nur in den Stoßzeiten (Freitagnachmittag und -abend, Sonntagnachmittag und -abend, Montagmorgen), kostet 35 CZK (tschechische Kronen). Neben ČD kannst du einige private Eisenbahngesellschaften probieren. Zum Beispiel auf der Strecke Prag-Ostrava verkehren RegioJet und - neu seit Ende 2012 - LEO Express. Du solltest deine Fahrkarte vor dem Fahrtantritt kaufen, an einer Kasse oder im Internet. Fahrkartenautomaten sind in Tschechien - im Vergleich zu Deutschland - nicht so üblich.

(Aktualisiert am 20.12.2012.)

Themen zu diesem Beitrag: Reisen
Cestování Reisen Semináře Seminare Ahoj.info interview Ahoj.info Interview Stipendia Stipendien Čeština Tschechisch News News Stáže & práce Praktikum & Arbeit Blog Blog Studium Studium Kultura Kultur Dobrovolnictví Freiwilliges Engagement Němčina Deutsch